Tüm Sanayici İş Adamları Derneği Trabzon Şubesince, Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman TURAN Kongre Merkezi'nde düzenlenen çalıştayda, jersey inek ırkının önemi, mevcut durumu ve Jersey’in geleceği konuşuldu. Trabzon tereyağı ve Hamsiköy sütlacının konuşulduğu çalıştayda Kastamonu Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin ESECELİ, Trabzon Veteriner Hekim Oda Başkanı Erol SAYIN ve Tonya Tarım İlçe Müdürü M. Celalettin ALTINBAŞ konuşmacılar olarak yer aldı.

Kastamonu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin ESECELİ, çalıştayda, Jersey ırkına sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Süt ile damızlık çiftlikleri arasındaki ayrımın da iyi bilinmesi gerektiğini ifade eden Eseceli, Hollanda gibi diğer ülkelerdeki hayvancılıkların çok farklı olmadığını, sadece oralardaki çiftliklerin sınıflandırıldığını anlattı. Eseceli, söz konusu projede de bu ayrımın yapılmasının önemli olduğunu belirterek, "Ülke olarak üretmek zorundayız. Trabzon olarak da Jersey ırkını geliştirmek ve üretmek zorundayız." dedi.

Trabzon için en uygun ırkın jersey olduğunu belirten Eseceli, bu ırkının beslenmesi ve önemi hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

Jersey Afiş

Sunum fotosu